Artefacte - organizare

In jos

Artefacte - organizare

Mesaj  Vizitato la data de Joi 28 Apr - 19:48

Titlul e pus findca stiu ca atrage atentia mai repede,discutia vreau sa fie despre artefacte,cu Comisaru am discutat putin pe marginea acestui subiect si vreau sa stabilim din start cateva reguli in privinta utilizari lor,poate pare devreme insa spun uni ca apar la 120 de zile de la start si nu vreau sa ne gaseasca intr-un haos organizatoric cauzat de lipsa unor reguli clare

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: Artefacte - organizare

Mesaj  Lord Dark la data de Dum 1 Mai - 11:14

Salutari si bine v-am regasit . De acum incerc si eu sa-mi fac simtita prezenta. Sper sa nu se supere hannibal dar i-am schimbat titlul ca m-am speriat cand am citit , stiu ca a vrut doar sa atraga atentia , dar are dreptate ...Aparitia artefactelor au fost mereu un motiv de cearta . De aceea cred ca avem timp cam doua trei saptamani sa ne punem de acord cum le impartim si cine si ce artefacte ia sau care sunt criteriile , ca apoi sa le dam pe "post" pentru a sti toata lumea cum ne jucam cu ele Smile

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
incep eu cu cateva idei :

- artefactele de instruire trupe , hambar si granar extins , (astea mi se par cele mai importante acum) , din cadranul NV apartin tuturor aliantelor GDN si vor fi cucerite si schimbate intre jucatori dupa o strategie dinainte stabilita pe baza unor criterii obiective (gradul de risc de a preda artefactul adversarilor - aici se recomanda sitter dintre lideri , disponibilitatea de a baga gold , activitatea pe cont si dezvoltarea contului) .
- Aceste artefacte dupa cucerire , vor fi mutate dupa un timp pe care-l stabilim de comun acord . Deoarece cred sunt multi care le doresc timpul va fi unul destul de scurt - propunerea mea e de maxim 3 zile- 72h. dar si 48h e o varianta. Normal , mai intai fiecare va prelua artefactul de HE/GE dupa care pe cel de trupe . La cel de trupe , poate si la HE/GE se va face pushing. Aici , toata lumea trebuie sa stea calare pe jucatori cu mesaje si evidenta pentru pushing.
- Fiecare trebuie sa fie pregatit cu nivelul corespunzator trezoreriei atunci cand ii vine randul sa preia artefactul. Daca nu e gata , jucatorul va fi mutat la coada listei ..sau putem face altfel : inscrierile pe lista sa fie luate in calcul cand e gata nivelul trezoreriei.

- artefactele cucerite din cadranele adverse apartin celui ce le cucereste si/sau aliantei din care face parte.

- artefactele de spioni , pacalici sau care mai sunt apartin aliantei ce le cucereste
Lord Dark
Tarabostes
Tarabostes

Reputatie : 40
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Mesaj  meme_cocutza la data de Dum 1 Mai - 22:58

Buna Lord si bine ai revenit - ti-am simtit lipsa (intre timp am invatat sa utilizam toolul dar asta e alta poveste ) sunny

Noi , mytusin si comisaru am purtat niste discutii legate de artefacte in care am trasat niste linii in mare , acestea ar fi :

- in 2 saptamani toate cele 4 mainuri ar trebui sa aiba foarte clar lamurite doua liste :
1) lista artefactelor dorite de fiecare main in parte ;
2) lista cu jucatorii la care vor trece artefactele de trupe si extinse .

- pe baza celei de a doua lista vom stabili ordinea in care se vor muta (criteriul de baza fiind distanta ca sa nu se piarda timp si cu cucerirea lor - vom merge pe principiul din aproape in aproape).

Calaret fulger

Reputatie : 10
Data de inscriere : 19/12/2010

Sus In jos

Mesaj  Adi la data de Dum 1 Mai - 23:20

sa nu omitem artefactul mare de rezistenta.
puteti considera ca mi-am depus candidatura si vreau sa il pastrez pana la ww, cand il voi ceda celui care va tine minunea de la noi din main (sper ca acel cineva sa fie alan_dala)
e clar ca avand in vedere timpul scurt pentru ridicarea trezoreriei la 20, este necesar un pushing nesimtit cu toate wing-urile.
e posibil ca pozitia artefactelor sa fie defavorabila, dar ceea ce este mai important este ca fiecare main sa isi targeteze din start jucatorii care vor lua artefacte mari si pe cei care le vor lua pe cele mici in functie de armata, importanta, capacitatea si vointa jucatorului care doreste sa se implice in actiunea asta.
Adi
Lider GDN
Lider GDN

Reputatie : 23
Data de inscriere : 08/02/2011
Varsta : 104
Localizare Localizare : ro

Sus In jos

Mesaj  meme_cocutza la data de Dum 1 Mai - 23:42

Nu te-am uitat travi , insa pana la realizarea si compilarea listelor e pur intern . Legat de push sa ne anunti cand esti pregatit. Smile

Calaret fulger

Reputatie : 10
Data de inscriere : 19/12/2010

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin 6 Mai - 21:37

Eu as dori ca sa evitam discutile ca fiecare alianta fondatoare(main) sa cucereasca artefactele care vor fi in zona lor iar schimburile ulterioare le vom negocia in functie de necesitatile fiecaruia.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Adi la data de Sam 7 Mai - 16:44

avand in vedere ca zona "noastra" e intreg cadranul nord est si nu suntem asa de bine delimitati pe arii restranse, e posibil sa fie necesara o conferinta cu cat mai multi lideri, imediat ce s-au lansat artefactele si nu s-au debanat inca, conferinta in care sa stabilim exact cine cum si ce ia.
ideea este ca la un artefact mare/unic, e destul de greu sa faci trezoreria la 20 si apoi sa o dai jos sa sa cedezi artefactul pentru un schimb, tocmai din cauza costurilor mari cu care se ridica (3,5 mil rss)
la artefacte mici, nu e problema, dar la cele strategice, e posibil sa mergem si in alte cadrane dupa ele
din experienta serverului trecut, au fost multe mari care s-au cucerit in saptamana a doua dupa lansare, si nu exsta motive sa cred ca pe aceasta editie va fi diferit (mai ales ca se lanseaza mai repede)
eu am insistat pe artefactul de rezistenta pentru ca e unul strict defensiv si e clar ca va fi folosit in interesul confederatiei, pt apararea ML ... daca era unu mare de 1/2 consum pe cont sau viteza, trupe ori extinse, e clar ca ala e folosit in interesul unui singur cont.
In primul rand, mi s-ar parea important sa existe un thread unde sa facem o lista cu cei care sunt desemnati de aliantele din confederatie sa tina un artefact (care e clar ca trebuie sa aiba trez la 10 pt artefact mic si 20 pt artefact mare/unic si armata suficienta la sfarsitul acestei luni) pentru a fi siguri ca nu ne dam cu stangu in dreptu Laughing
Eu am la 13 trezoreria ... deocamdata Basketball
Adi
Lider GDN
Lider GDN

Reputatie : 23
Data de inscriere : 08/02/2011
Varsta : 104
Localizare Localizare : ro

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum 8 Mai - 18:00

Eu ma gandesc serios ca SS sa mearga separat la artefacte din cauza ultimelor evenimente,nu stau sa enumar acum toate insa in afara de GDN care a avut o atitudine de aliat in restul aliantelor sau facut planuri de atac pe membri SS si chiar atacuri reale au venit,astfel eu nu doresc sa cucerim atrtefacte care ulterior sa ajunga pe mana unui viitor adversar de al nostru.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum